ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

3ο Δημοτικό Ασπροπύργου                                                                         ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ: 2019-2020

ΟΔΗΓΙΕΣ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΠΟ 1-6-2020

Αγαπητοί μας γονείς,

με το παρόν έγγραφο μας ,σας ενημερώνουμε για την επαναλειτουργία του Σχολείου μας , όπως προβλέπεται, από τις 1-6-2020, ως εξής:

• Κατά την προσέλευση και την αποχώρηση των μαθητών στο Σχολείο , φροντίζουμε να τηρούμε τις αποστάσεις μεταξύ των μαθητών …(και παρακαλούμε να τηρηθούν οι αποστάσεις των γονέων που στέκονται εκτός Σχολείου, γιατί …είμαστε εμείς οι ίδιοι τα καλά τους παραδείγματα για τις επιθυμητές συμπεριφορές τους).
    • Aν χρειαστεί να ρωτήσετε κάτι , παρακαλούμε, επικοινωνήστε τηλεφωνικά μαζί μας τις εργάσιμες ώρες στο 2105575800 ή στείλτε το ερώτημα σας στο mailτου σχολείου( mail@3dim-asprop.att.sch.gr)
    • Κατά την περίοδο λειτουργίας μας από 1-6-2020 έως και 26-6-2020, υπάρχει διαφοροποίηση στις ώρες των διαλειμμάτων , ώστε να αποφεύγεται ο συγχρωτισμός των μαθητών.
    • Η διαρρύθμιση των θρανίων στις αίθουσες διδασκαλίας διαμορφώνεται σύμφωνα με τα προβλεπόμενα, ώστε να μεγιστοποιείται η απόσταση μεταξύ των μαθητών στο πλαίσιο του εφικτού.
    • Στα διαλείμματα απαγορεύονται τα παιχνίδια με μπάλες.
  • Το Ολοήμερο ΔΕΝ θα λειτουργήσει.
  • Το πρωινό μας πρόγραμμα παραμένει ως είχε, δηλαδή:

Πρωινή προσέλευση μαθητών: 8:00 έως 8:15

Αποχώρηση μαθητών: 13:15 έως 13:25

• Κατά την αποχώρηση (=σχόλασμα) , οι τάξεις Α, Γ και Ε θα φεύγουν από την κεντρική είσοδο του σχολείου .Οι τάξεις Β,Δ,ΣΤ θα φεύγουν από την πόρτα που είναι στις μπασκέτες.
  • Απαγορεύεται η λειτουργία του Κυλικείου και το νερό από τις βρύσες, άρα οι μαθητές πρέπει να είναι εφοδιασμένοι με κολατσιό και επαρκές νερό που θα φέρνουν μαζί τους από το σπίτι.
  • Η χρήση προστατευτικής μάσκας από μαθητές και εκπαιδευτικούς, εντός της σχολικής μονάδας, είναι προαιρετική.
  • Για το υπόλοιπο του σχολικού έτους 2019-2020 δεν πραγματοποιούνται οι εκδρομές, επισκέψεις, περίπατοι, εκδηλώσεις, μαθητικοί αγώνες και τέλος αναστέλλεται η λειτουργία των σχολικών Βιβλιοθηκών.

……………………………………………………………………………………………………………………….

• “Μένουμε ασφαλείς και στο σχολείο!” Τηρούμε κανόνες και προστατευόμαστε ! Ξεκινάμε 1/6/2020 ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΟΔΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ
  • 1. Περιορισμός του συνωστισμού κατά την προσέλευση αποχώρηση στην σχολική μονάδα.
  • 2. Να βήχεις ή να φτερνίζεσαι στον αγκώνα σου ή σε χαρτομάντιλο το οποίο θα πετάς αμέσως σε κάδο απορριμμάτων.
  • 3. Να μη βάζεις τα χέρια σου στο στόμα, στη μύτη ή στα μάτια σου.
  • 4. Να πλένεις συχνά τα χέρια σου με σαπούνι και νερό για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα ειδικά πριν τη λήψη φαγητού και μετά την χρήση της τουαλέτας. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μετά αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα.
  • 5.Να μην ανταλλάσσεις αντικείμενα όπως παιχνίδια μολύβι , γόμα, ξύστρα ,μαρκαδόρους με τους συμμαθητές σου.
  • 6. Μην αλλάζεις θρανίο.
  • 7. Να κρατάς απόσταση ενάμιση μέτρου με τους συμμαθητές σου μέσα στην τάξη και στους άλλους χώρους του σχολείου.
  • 8. Καλό είναι να αποφεύγεται ο συνωστισμός των μαθητών κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων και να διασφαλίζεται η τήρηση των απαιτούμενων αποστάσεων των μαθητών σε κάθε χώρο του σχολείου .
  • 9. Σε περίπτωση που εμφανίσει το παιδί πυρετό, βήχα, ή δυσκολία στην αναπνοή θα ενημερώνονται άμεσα οι γονείς/ κηδεμόνες από τους εκπαιδευτικούς και το παιδί θα πηγαίνει συνοδευόμενο από τους δικούς του, σπίτι του μέχρι να νιώσει τελείως καλά.
  • 10. Η χρήση μάσκας στο σχολείο είναι προαιρετική. Είναι πολύ σημαντικό να επιδείξουμε όλοι υψηλή ατομική και κοινωνική ευθύνη και να προστατέψουμε τον εαυτό μας και τους συνανθρώπους μας.
  • 11. Κατά τη διάρκεια του διαλείμματος τα παιδιά θα βγαίνουν σταδιακά και με σειρά στο προαύλιο.
  • 12. Θα χωρίζονται οι μαθητές σε διαφορετικούς χώρους στο προαύλιο όπου θα παίζουν.
  • 13. Θα γίνεται συνεχώς φυσικός αερισμός των αιθουσών και κυρίως όταν τα παιδιά θα βρίσκονται στο διάλειμμα.
  • 14. Θα γίνεται καθαρισμός και απολύμανση των επιφανειών σε κάθε αίθουσα τουλάχιστον μία φορά κατά τη διάρκεια λειτουργίας του πρωινού υποχρεωτικού προγράμματος και οπωσδήποτε μετά τη λήξη του από την καθαρίστρια του σχολείου.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ, ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.(=τα συζητάμε, μιλάμε με τα παιδιά μας)

ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ! ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ!

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ