ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΤΑΜΠΛΕΤ

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας μπορεί να διαθέσει σε μαθητές/μαθήτριες που έχουν πραγματική ανάγκη με την μορφή ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ(καθώς αποτελούν περιουσία του σχολείου) 4(τέσσερα) ΤΑΜΠΛΕΤ για της ανάγκες της τηλεκπαίδευσης που παρελήφθησαν από το Υπουργείο Παιδείας.Σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις (Φ8/46284/Δ4 ,155192/ΓΔ4/14-11-2020 και 151977/ΓΔ4/ 7-11-20200 η Διευθύντρια της σχολικής μονάδας, μετά από συνεννόηση με τον Σύλλογο Διδασκόντων, αποφαίνεται σε ποιον, κατά προτεραιότητα μαθητή/τρια δύναται να διατεθεί κάθε ηλεκτρονική συσκευή για προσωρινή χρήση, προκειμένου να διευκολυνθεί η υλοποίηση της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Η απόφαση θα ληφθεί με βάση κοινωνικά και άλλα κριτήρια, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται ιδίως: το χαμηλό εισόδημα, η ανεργία γονέων/κηδεμόνων, η ιδιότητα μέλους μονογονεϊκής ,πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας,οι ειδικές δυσκολίες μάθησης.

Παρακαλούνται οι γονείς /κηδεμόνες που θα ενδιαφερθούν για το δανεισμό των ηλεκτρονικών συσκευών(tablets) να καταθέσετε αυστηρά ηλεκτρονικά στο email του σχολείου μας ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">mail@3dim-asprop.att.sch.gr)

μέχρι τη ΤΡΙΤΗ 8/12/2020 στις 2.00 το μεσημέρι τα παρακάτω:

1.Αίτηση –Υπεύθυνη δήλωση(Αποστέλλεται στο emailσας μετά από μήνυμα σας

ή τηλεφωνική επικοινωνία)

2. Εκκαθαριστικό εφορίας

3.Κάρτα ανεργίας.

4.Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Κατά την παράδοση της ηλεκτρονικής συσκευής από τη Δ/ντρια της σχολικής μονάδας, ο/η παραλήπτης (γονέας/κηδεμόνας) θα υπογράψει Υπεύθυνη Δήλωση, στην οποίαν αναφέρει ρητά ότι παρέλαβε τη συγκεκριμένη συσκευή (με αναλυτική περιγραφή) , και αναλαμβάνει την υποχρέωση αφενός μεν επιστροφής της ανωτέρω συσκευής στη σχολική μονάδα, όταν εκλείψουν οι λόγοι για τους οποίους παραχωρήθηκε η χρήση στον/στην μαθητή/τρια (π.χ. όταν λήξει η αναστολή της δια ζώσης λειτουργίας των σχολικών μονάδων) ή οποτεδήποτε του ζητηθεί από τη Διεύθυνση της σχολικής μονάδας και αφετέρου καταβολής αποζημίωσης στο Ελληνικό Δημόσιο ή αντικατάστασης της ηλεκτρονικής συσκευής σε περίπτωση απώλειας, καταστροφής ή βλάβης, η οποία υπερβαίνει την αναμενόμενη από τη συνήθη χρήση της και δεν οφείλεται σε ελάττωμα της συσκευής, καθώς και σε περίπτωση που απλώς αρνηθεί την επιστροφή της στη σχολική μονάδα,, από την οποία την παρέλαβε.

Οι αιτήσεις θα παραμείνουν εμπιστευτικές και θα τις χειριστεί η Διεύθυνση   του σχολείου μαζί με τον Σύλλογο Διδασκόντων και τα τάμπλετ θα δοθούν όπως προαναφέρθηκε.Για οποιοδήποτε ερώτημα σας παρακαλούμε επικοινωνήστε τηλεφωνικά με τη Δ/νση του σχολείου.

Η Δ/ντρια του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ασπροπύργου